„Ekologia pochodzi od greckiego słowa „oikas” – co oznacza dom lub miejsce życia. Ekologia jest, więc nauką określającą współzależność między organizmami żywymi z środowiskiem. Mówiąc prościej, ekologia zajmuje się badaniem organizmów w ich własnym ” domu”. My ludzie też jesteśmy mieszkańcami tego „domu” i zmieniamy go według potrzeb. Lecz w życiu tak już to bywa, żeby już zrobić coś dobrze należy się dobrze zastanowić. Musimy być mądrymi gospodarzami, którzy będą dbali i myśleli o wszystkich jego mieszkańców, gdyż ziemia nie jest tylko naszą własnością. Przyroda bez człowieka może się obejść, ale człowiek bez przyrody zginie.
Ochrona przeciwpożarowa – jest bardzo szerokim pojęciem związanym z zapobieganiem
i zwalczaniem pożarów. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:
- zapobieganie powstaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
- zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
- prowadzenie działań ratowniczych.
Pożar to niekontrolowany proces spalania się w miejscu do tego nie przeznaczonym, do którego likwidacji potrzeba użycia odpowiednich sił i środków. Jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w okresie wiosennym jest wypalanie traw!
W roku 2009 jednostki ochrony przeciwpożarowej województwa warmińsko-mazurskiego zarejestrowały 8.872 pożarów – co stanowi 40,69 % ogólnej liczby zdarzeń.
Wśród pożarów największy, bo prawie 22 % wzrost nastąpił w grupie pożarów małych. Główny wpływ miał na to prawie dwukrotny wzrost liczby pożarów traw i nieużytków rolnych, których liczba w 2009 roku wyniosła około 3300 zdarzeń. Pożary duże i bardzo duże to również w przeważającej części pożary traw oraz nieużytkowanych powierzchni rolniczych.
Tak duża liczba zdarzeń niesie za sobą konkretne skutki, które nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie Państwa, stan środowiska naturalnego oraz oczywiście na nasze zdrowie.
Każdego roku w pożarach giną ludzie i zwierzęta, każdy pożar, a co za tym idzie każda interwencja sporo kosztuje. Sam przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt! To również ogromny wysiłek ludzki, zmęczenie, które może się przełożyć na obniżenie gotowości bojowej w akcjach wymagających pełnej sprawności podczas ratowania życia i mienia. Koszty wszystkich działań pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z Budżetu Państwa. Oznacza to, iż to my – całe społeczeństwo ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami! Wynika z tego, że wiele zależy od nas na jakie cele przeznaczane są środki publiczne! Każdy, kto przyczynia się do powstawania pożarów łąk i nieużytków po prostu je marnotrawi!
- Dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu. Tysiące pożarów w skali kraju wiąże się z emitowaniem do atmosfery dziesiątków ton tlenku węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych. W związku z tym z roku na rok pogarsza się stan zdrowia społeczeństwa, zmniejsza się przeciętna długość życia: zastraszająco wzrasta ilość chorób nowotworowych, następują niekorzystne zmiany w układzie kostnym, wyraźnie nasilają się choroby układu krążenia, coraz więcej kłopotu sprawiają choroby oczu, smog atakuje układ oddechowy; wzrasta natężenie chorób alergicznych;
- niszczona jest gleba – pożary powodują, że temperatura w glebie przekracza 400C,
spopieleniu ulega biomasa składająca się zarówno z żywych organizmów jak
i naturalnego nawozu wytworzonego z rozkładających się szczątków roślin i zwierząt. Giną m.in. organizmy glebowe, żaby, jaszczurki, ryjówki, jeże, liczne owady. Zniszczeniu ulegają miejsca lęgowe ptaków, które zakładają swe gniazda na ziemi lub w krzewach.
WYPALANIE TRAW ZABIJA LUDZI, ZWIERZĘTA, ŚRODOWISKO. STOP! NIE WYPALAJ – NIE ZABIJAJ!
źródło: www.adp.org.pl/trawy)
Za nim podpalisz przeczytaj i zapamiętaj !!!
Za wypalanie traw grożą konsekwencje karne!!!
Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 z późn. zm.) „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin”, zaś zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 1 powyższej ustawy „kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci lub powstania strat materialnych.
DLACZEGO NIE WYPALAĆ TRAW ?! – zajrzyj do poniższych linków!!!
www.adp.org.pl/trawy/dlaczego.html